KARA ZA JAZDĘ NA HULAJNODZE ELEKTRYCZNEJ
Kara za jazdę na hulajnodze elektrycznej jest jak najbardziej zgodna z prawem. Uregulowanie tej kwestii znajdziesz w Kodeksie wykroczeń ale i w Prawie o ruchu drogowym.
Z niniejszego artykułu dowiesz się:
- czym jest hulajnoga elektroniczna?
- jakie wykroczenie wiąże się z jazdą na hulajnodze elektrycznej?
- jaka kara grozi za przedmiotowe wykroczenie?
- jakie są obowiązki kierującego hulajnogą elektryczną?
- czego nie wolno osobie poruszającej się hulajnogą?
- jakie są zasady korzystania z jezdni i chodnika dla pieszych przez kierującego?
- jaka jest dozwolona prędkość poruszania się na hulajnodze elektrycznej?
- czy dzieci mogą poruszać się hulajnogą elektryczną?
Photo by JavyGo on Unsplash
HULAJNOGA ELEKTRYCZNA
To pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
KODEKS WYKROCZEŃ
Zgodnie z przepisem art. 86a Kodeksu wykroczeń:
Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu,
podlega karze grzywny albo karze nagany.
WYSOKOŚĆ GRZYWNY
Przypominam, że grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych.
KIEROWANIE HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ
Zgodnie z art. 33 Prawa o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r.:
Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych kierujących tymi pojazdami. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni zgodnie z przepisem powyższym.
CZEGO ZABRANIA SIĘ KIERUJĄCEMU
Kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zabrania się:
1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
3) czepiania się pojazdów.
Co więcej, kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
1) ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
2) przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.
ZASADY KORZYSTANIA Z JEZDNI I CHODNIKA DLA KIERUJĄCYCH HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ
Zgodnie z art. 33a Prawa o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r.:
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
PRĘDKOŚĆ PORUSZANIA SIĘ
Kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
PORUSZANIE SIĘ DZIECI HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ
Zabrania się dopuszczania dziecka w wieku do 10 lat do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze.
W strefie zamieszkania dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.